Terviseedendus töökohal ja liikumisharjumuste populariseerimine on teemad, millele ettevõtted pööravad järjest enam tähelepanu.
Teaduslikult on tõestatud, et tervislik töökoht ja tervislikke eluviise soodustava töökeskkonna loomine vähendab inimeste stressi, haiguspäevade arvu, tõstab töötajate meeleolu ja töö produktiivsust, suureneb ka töötajate ühtekuuluvustunne.
Terviseedenduse läbiviimiseks töökohal on enamlevinud kaks viisi: tervisliku toitumise populariseerimine ja liikumisaktiivsuse suurendamise toetamine.
Liikumisaktiivsuse populariseerimine võib toimuda mänguliselt. Nii on levinud erinevad osakonnasisesed mängud, kus kõnnitakse võidu. Võitja on see, kes teeb nädala jooksul enim samme. Väga lihtne on võistlemist mõõta aktiivsusmonitoride ja sammulugejate abil. Samuti on tore üritus terve osakonna kõndimine ja jooksmine rahvaspordiüritusel. Ühtekuuluvustunde suurendamiseks võib tellida kõigile ühtsed firma logoga t-särgid. Sellised üritused reklaamivad firmat ka kui tervist toetava töökeskkonnana ning aitavad levitada ettevõttest positiivsest kuvandit.
Terviseedendus töökohal
Liikumisaktiivsust saab suurendada ka töökeskkonnas. Kui firmal on suur kontor, siis muutke liikumine lõbusaks. Tekitage treppidele ja koridoridele terviserajad. Miks mitte märgistada kontori alguspunkt START ja lõpp-punkt FINIŠ siltidega? Kindlasti pange seinale kirja ka terviseraja vahemaa. Või pidage hoopis järgmine pooletunnine koosolek püstijalu. Puhkenurkadesse lisada mänge, mis nõuavad aktiivsust. Väikse treeningnurga saab oskuslikult sisustada ka soodsalt: treeningpael, pall, hüppenöör – ning tegevust jagub mitmele inimesele. Ka lõbusalt saab trenni teha, miks mitte mängida lõuna ajal üks jalgpallimatš? Firmameened.ee pakub laia valikut spordi-ja meelelahutustooteid, mille peale saab lisada firma logo. Vaata valikut
Inimeste kaasatus ja motiveerimine on oluline. Terviseedendus algab juhtkonnast. Seega annab hea signaali see, kui juhtkond on aktiivne ja osaleb samuti üritustel. Mõnikord võib tekkida olukord, kus töötajad pole motiveeritud osalema, sel juhul aitab osalejate premeerimine. Väike kink või vaba päev võib olla piisav motivaator. Hiljem on liikumisharjumus tekkinud ja ülejäänutel üritustel osaletakse hea meelega.
Paljudes ettevõtetes on juurutatud puuviljapäevad, kus pakutakse töötajatele tasuta puuvilju. Seda algatust võib edasi arendada ja kaasata inimesed smuutipäeva nautimisse. Smuutide tegemine nõuab veidi rohkem aega, kuid tagasiside on vahetum ja ettevõtte vaates ka kasulikum. Nimelt võib smuutipäeval pidada mõne kiire koosoleku või küsida töötajatelt tagasisidet vabas vormis töökorralduse, murede jms seoses.
Üks õige smuutiretsept
Smuutiretsepte on mitmeid, kuid on kindlad reeglid, kuidas smuutitegemine alati õnnestub. Vaja on:
- vedelikku. Sobivad vesi, keefir, taimne piim
- tummisemaid puu- ja juurvilju. Sobivad banaan, avokaado, maasikad, mustikad, virsik
- juurvilju, mis tõstaksid smuuti toiteväärtust. Sobivad spinat, kurk, riivitud porgand, seller
Veel võib juurde lisada nt kaerahelbeid, seemneid, pähkleid, mett, datleid.
Retsept on lihtne – kõik koostisained lisada blenderisse ja blenderdada 1-2 minutit. Serveeri klaasis ja jooge kohe, kuna puu-ja juurviljade toiteväärtus hakkab joogi seistes langema.
Esimesel smuutipäeval soovitame jääda turvaliste maitsete juurde, et mitte inimesi ära ehmatada. Võib katsetada banaani-mustika-spinati-sojapiima smuutit või klassikalist maasika-banaani-keefiri smuutit. Hiljem pakkuda apelsini-porgandi-virsiku, avokaado-banaani-kurgi jne. Smuutiretseptide maailm on lai ja põnev. Kui hooajalisi puuvilju pole saada, siis ideaalselt sobivad ka külmutatud marjad, varuge neid töökoha sügavkülmkappi.
Toidu tööle kaasa võtmine on pop
Tervislike eluviiside toetamiseks võib soodustada koduse toidu kaasavõtmist. Kodune toit on soodsam, vähem soolasem ja rasvasem kui poe poolfabrikaadid või kohviku saiakesed, salatid. Hea idee on teha töötajatele kingitus toidukarbi või topsi näol, kuhu saab toidu ise valmis teha ning mugavalt tööle kaasa võtta.
Alati uurida firma töötajatelt, mida nemad soovivad näha või millest tunnevad puudust. Vahetu tagasiside on oluline, et terviseedendus töökohal annaks parimaid tulemusi.
Sulle võib huvi pakkuda ka postitus vee joomisest ja joogipudelitest, mille leiad SIIT