Kuidas eesmärkide seadmine tagab Sulle edu ja tulemuse?

eesmärkide seadmine firmameened

 

Eesmärkide seadmine ja nende üle mõtlemine on tavaliselt lihtne tegevus, kuid kas tead, kui palju aitab eesmärkide täide viimisel nende üles kirjutamine?

 

Uuringud väidavad, et eesmärkide seadmine visualiseerides, nt joonistades või kirjutades suurendab 1,2-1,4 korda tõenäosust, et eesmärk saab täidetud.

Eesmärkide seadmine vastavalt SMART mudelile

Eesmärkide seadmiseks on levinud mitmeid viise, kuid enimlevinud on SMART-mudel. SMART-mudel annab kindlad suunised, millele eesmärk peab vastama:

  • S (specific) konkreetne. – Eesmärgi sõnastus peab olema spetsiifiline ja vältida tuleb umbmäärasust.
  • M (measurable) mõõdetav – Eesmärki peab saama numbriga mõõta. Siin tulevad appi mõõtühikud: kilogramm, sentimeeter, tükk, tunnid, minutid jne. Umbmäärased sõnad: rohkem, vähem, enam ei sobi sõnastamiseks.
  • (achievable) saavutatav – Eesmärk peab olema realistlik. Hea eesmärk on selline, mis nõuab küll pingutamist, kuid selle täideviimine pole ilmvõimatu.
  • R (relevant) asjakohane – Eesmärgi täitmine peab olema sulle tähtis ja vajalik
  • T (time-bound) tähtajaline – Eesmärgi täitmisel peab olema kuupäev, millal see on saavutatud. Suuremate eesmärkide seadmisel tee eesmärk mitmeks vaheetapiks ja määra mitu erinevat kuupäeva, millal mingisugune tegevus peab lõpetatud olema.Eesmärkide seadmine

Kuidas sõnastada eesmärki?

Eesmärkide seadmine ja nende sõnastamine nõuab kindlat kõneviisi: tulen, teen, mõõdan, jõuan jne. Kehv valik on tingiv kõneviis ehk  –ks lõpuga tegusõnad: suudaksin, teeksin, oleksin jne. Jälgi eesmärgi sõnastamisel, et see vastaks kolmele küsisõnale: Mida? Millal? Miks?

  • Mida ma tahan saavutada?
  • Millal ma tahan saavutada?
  • Miks ma tahan saavutada?

Halvasti sõnastatud eesmärk:

  1. Tahaksin rohkem jalutada
  2. Loeksin enam raamatuid

Hästi sõnastatud eesmärk:

  1. Jalutan iga õhtu 45 minutit õues, et olla paremas füüsilises vormis.
  2. Loen 3 kuu jooksul (veebruar, märts, aprill) läbi 5 majandusalast raamatut, et enda finantsteadmisi täiendada.

Eesmärkide jagamine väiksemateks eesmärkideks

Kuna 2020. aastal on veebruari, märtsi, aprilli kuus kokku täpselt 90 päeva, siis saab arvutada, et ühe raamatu läbilugemiseks on aega 18 päeva. Nii saab lisada eesmärgile vaheetapid. Kuna vaja on läbi lugeda 5 raamatut, siis on ka viis vahe-eesmärki:

  1. 1.veebruar – 18.veebruar loen N. Hill “Mõtlemist muutes rikkaks”
  2. 18. veebruar –7. märts loen J. Roosaare “Rikkaks saamise õpik”
  3. 7. märts  – 25.märts loen R. Kiyosaki “Rikas isa, vaene isa!”
  4. 25. märts – 12.aprill loen George S. Clason “Babüloni rikkaim mees”
  5. 12. aprill – 30.aprill loen A. Robbins “Raha. Valitse mängu”

Iga raamatu kohta saad koostada veel vaheetapid selle põhjal, mitu lk päevas pead lugema, et raamat saaks 18 päevaga läbi. Näide: raamatus “Mõtlemist muutes rikkaks” on 368 lk. See tähendab, et iga päev on vaja lugeda 21 lk, et õigeaegselt raamat lõpetada.

NB! Vahe-eesmärkide seadmine suurendab tõenäosust, et suurem eesmärk täitub. Lisaks sellele annab väiksemate tegevuste lõpetamine positiivse emotsiooni ning nii on kergem säilitada motivatsioon.

Eesmärkide seadmine – 3-kuulised eesmärgid vs aastased

Eesmärkide seadmine firmameenedKui oled juba tubli ja iga jaanuar paned paika selleaastased eesmärgid, siis võib-olla oled märganud, et eesmärgid saavad küll aasta lõpuks täidetud, kuid hakkad neile tähelepanu pöörama alles siis kui aasta on juba poole peal. See tähendab, et pool aastat pole Sa eesmärkide täitmise nimel vaeva näinud. Kui soovid end parandada, siis on uus meetod eesmärgistamisele: Istu aastas 4 korda maha ja mõtle korraga tegevustele, mida soovid 3 kuu jooksul täide viia. See tähendab, et korra kvartalis paned kirja eesmärgid.

Kvartal on piisav aeg, et eemärgid saaksid täidetud – see nõuab sinupoolset pidevat keskendumist ja tegevuste planeerimist. Samuti on see aeg piisavalt lühike, et saad keskenduda tegevustele, mis toetavad eesmärkide täideviimist. Selle tulemusena jõuad sa rohkem tehtud kui varasemalt, sest tegutsed aktiivselt terve aasta jooksul.

Kui Sa veel pole eesmärke seadnud, siis nüüd on viimane aeg alustada. Ideaalne on aasta algul kinkida töötajatele logoga märkmikud, kuhu nad saavad kirja panna selleaastased tegemised, unistused ja eesmärgid nii tööalaselt kui ka isiklikus plaanis. Kvaliteetne märkmik on ideaalne kingitus ka pereliikmetete või lähedastele tuttavatele. Pea meeles, et iga teekond algab esimesest sammust.

 

Sulle võib huvi pakkuda ka postitus firma logoga märkmikest, mille leiad SIIT

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga